BRLOHBrněnská Logická Hra

zaobleni

Zadání úkolů

Stáhněte si zadání ve formátu PDF: zadání pro tisk.

1 Pomatené počty

Zadání: Janču už nebavily klasické operace sčítání, odečítání a násobení, a tak si počítání vylepšila:

Nikoho tak nepřekvapilo, když Janče vyšlo 3-5=1, 2+4=7, 2 · 3=-6, 3-2 · 5=10.

Určete, kolik Janče vyšlo, když počítala 2 · (-3) - (-5) · 3+6-2 · (-4)

Forma odpovědi: Celé číslo

Maximální počet odpovědí: 3


2 Šestiúhelník

Zadání: Máte k dispozici pravidelný šestiúhelník, u kterého potřebujete zjistit jeho obsah. Víte, že jeho modrá část má obsah 1 cm². Kolik čtverečních centimetrů má obsah celého šestiúhelníku?

Forma odpovědi: Číslo

Maximální počet odpovědí: 3


3 Slepené kostky

Zadání: Tři hrací kostky slepíme do tvaru pravidelného čtyřbokého hranolu, přičemž jsme je k sobě slepili stěnami se stejnými čísly. Teto kvádr překlápíme přes jeho hranu a dostáváme dráhu, jakou vidíte na obrázku (začínáme nahoře). Čísla, která jsou znázorněna v dráze, přesně vidíme seshora na kvádru. Určete, jaká čísla vidíme na kvádru na žlutých pozicích? Tato čísla zadejte postupně tak, jak se do těchto pozic během překlápění dostanou.

Forma odpovědi: Posloupnost čísel oddělených čárkou

Maximální počet odpovědí: 3


4 Sportovní

Zadání: Na vhazování po levé straně Dominika Haška se staví Vladimír Růžička. Získává kotouč a okamžitě vyhazuje podél mantinelu. V obranném pásmu soupeře si pro puk dojel brankář hostí Patrick Roy a vrací jej na červenou Shanahanovi. Jágr je však u kotouče o něco dříve, křižně posílá na útočnou modrou Strakovi. Ten pod tlakem vrací zpět Jágrovi, který musí hrát křižně až na obrannou modrou Šlégrovi.

Na podání se staví Markéta Sluková. Tvrdý úder letí kolmo na Kolocovou, které se příjem příliš nepovedl a posílá míč přímo po své levé ruce. Kvapilová však reaguje včas a ještě stihla míč odehrát podél lajny. Páska stála při ní a pomocí nepopulárního prasátka dostala míč přes síť. Pohotová Hermanová ještě dokázala odvrátit hrozbu konce prvního setu přihrávkou podél sítě. Nad sítí však zasahuje připravená Kolocová křižnou smečí výměnu ukončuje.

Anna Kubešková posílá svůj žlutý kámen po center line (po ose hřiště). Na kruzích stojí pouze dva červené kameny soupeřek vedle sebe. Kámen Kubeškové míří přímo mezi ně. Baudyšová metením pouze upravuje rychlost kamenu, směr je výborný. Po nárazu se oba červené kameny rozlétají do stran a jsou mimo hru. Nejlepším kamenem se tím pádem stává kámen Kubeškové, který po nárazu zůstal stát na kruzích.

Ze vzdálenější poloviny hřiště vyváží míč Jan Suchopárek. Posouvá před sebe na Nedvěda, který třicet metrů od brány napřáhl ke střele. Rána míří do šibenice po pravé ruce brankáře německého týmu. Andreas Köpke však nádherně zasahuje a výraží. Míč se podél brankové čáry došoural až k rohovému praporku.

Forma odpovědi: Příjmení slavné osoby

Maximální počet odpovědí: 3


5 Další tabulka

Zadání: Do tabulky dokreslete uzavřenou lomenou čáru tak, že


Forma odpovědi: Zadejte pozice prázdných polí oddělených čárkou, vždy po řádcích shora dolů.
Např. A3,A6,C4,E2,E5,F1,F10,H3,H7,J5,J9

Maximální počet odpovědí: 3


6 Keď sa páni nedohodnú

Zadání:

Forma odpovědi: Číslo

Maximální počet odpovědí: 3


7 Středoevropská Státně Poznávací

Zadání: Co je hlavním městem?

Forma odpovědi: Jedno slovo

Maximální počet odpovědí: 3


8 Ciferná

Zadání: Je zadáno deseticiferné číslo (každá číslice 0-9 se v něm vyskytne právě jednou), každou cifru označíme písmenkem následovně:

a b c d e f g h i j

Víme, že


Určete číslo a b c d e f g h i j

Forma odpovědi: Číslo

Maximální počet odpovědí: 3


9 Flóra a fauna

Zadání:
Bobor – javor
Tiger – mango
Drak – narcis
Orol – dub
Jednorožec – ???

Forma odpovědi: Plyne ze zadání.

Maximální počet odpovědí: 3


10 Popověstná

Zadání: V naší zemi máme krásné hory, mír v nich ovšem nevládl vždy. První kroky našeho národa vedly na Říp. Časem ale přišla válka, zištnost lidí totiž nezná mezí. Když obránci obětovali své vepře, mysleli, že útočníci ustoupí. Rozezlená domobrana však plivla stahující se armádě do tváře. Boj začal nanovo, rodiče chránili své děti. Když se k tomu přidali ještě i krabi, voj ani nevěděl, co čekat dál. Ty, kdo měli ve válčení zálibu, šedý zákal příliš nepotěšil.

Forma odpovědi: Jedno slovo.

Maximální počet odpovědí: 3


Web (C) Lukáš Rýdlo & Mojmír Vinkler, 2012 ve frameworku Nette

Popularizace vědy a výzkumu v přírodních vědách a matematice s využitím potenciálu MU
CZ.1.07/2.3.00/45.0018